czwartek, 17 września 2015

couscous

Od niedawna jedną z moich ulubionych potraw jest kuskus. Prosty do przyrządzenia i niewymagający zbyt wielu naczyń pozwolił mi na cieszenie się domową kuchnią w ciągu moich ostatnich przeprowadzek od maja.
Kuskus to kasza otrzymywana z pszenicy durum. Jest to pszenica twarda z której powstaje mąka zwana semoliną wykorzystywaną między innymi do produkcji makaronów. Historia kuskusu sięga trzeciego tysiąclecia przed naszą erą i związana jest z ludem Berberów, czyli autochtonicznymi mieszkańcami północnej Afryki. Kuskus to także nazwa narodowej potrawy Marokańczyków, której miałam okazję spróbować podczas swojego pobytu w Maroko. Podany był z cukinią, dynią i marchewką.
Kuskus bogaty jest w białko, żelazo, węglowodany oraz niacynę i tiaminę, nie zawiera natomiast cholesterolu. 


Najbardziej lubię kuskus na zimno ze świeżo skrojonymi warzywami - pomidorami, zielonymi ogórkami, czerwoną cebulą i papryką z dodatkiem kaparów lub oliwek i świeżymi ziołami - oregano lub bazylią. Jako sosu używam oliwy z oliwek oraz soku z cytryny. Doskonałym dodatkiem są też wszelkiego rodzaju nasiona strączkowe, które są bogate w białko i idealnie uzupełniają się z kuskusem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz