czwartek, 24 września 2015

Szlak Orlich Gniazd. Przystanek pierwszy: Birów, Ogrodzieniec i Morsko


Przeprowadzka na południe kraju ma jak do tej pory same pozytywne strony. Niesamowicie zielone i górzyste tereny, małe miejscowości zabudowane dookoła rynków, mili i przyjaźni mieszkańcy to tylko niektóre elementy, które sprawiają, że tak dobrze czuję się na Śląsku.
Aby lepiej poznać te rejony postanowiłam dużo podróżować i zwiedzać, a jako pierwszy cel obrałam zamki ze Szlaku Orlich Gniazd. 
Szlak Orlich Gniazd to szlak turystyczny biegnący od Częstochowy do Krakowa, a składający się z ruin zamków usytuowanych na trudno dostępnych wzniesieniach ze skał wapiennych. Większość z nich została wybudowana za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, a ich zadaniem było strzeżenie granic Królestwa Polskiego.

Gród na Górze Birów to drewniana rekonstrukcja osady, która istniała na tym terenie do połowy XIV wieku. Górę zasiedlały przedstawiciele kultury łużyckiej, plemiona germańskie, a także Słowianie. W pobliżu Góry Birów znajduje się także cmentarzysko kurhanowe.


Z Góry Birów rozpościera się widok na ruiny Zamku Ogrodzieniec znajdującego się na najwyższym wzniesieniu całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. 


Ten gotycki zamek został wybudowany w XIV wieku  z inicjatywy Kazimierza Wielkiego i był zamieszkiwany przez różnych właścicieli do początku XIX wieku. Na terenach ruin Zamku Ogrodzieniec została nakręcona ekranizacja "Zemsty" w reżyserii Andrzeja Wajdy.


Ruiny zamku "Bąkowiec" w Morsku to pozostałości po zamku obronnym z XIV wieku, który był zamieszkiwany do XVII wieku. Jest on położony na wysokim skalistym wzgórzu i podczas mojej wizyty był]niestety niedostępny do zwiedzania od środka. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz