sobota, 6 lutego 2016

veggiestan & khobez

Tym razem postanowiłam zmierzyć się już z trzecim wypiekiem z książki Veggiestan, jakim będzie chleb arabski, nazywany khobez bądź khubz. Do ciasta w tym przepisie autorka dodaje za'ataru, który jest jedną z moich ulubionych przypraw, także i ja nie zawaham się go użyć.
Sam za'atar to po pierwsze roślina, zioło, ale znana jest także pod tą nazwą mieszanka przypraw, składająca się z liści za'ataru właśnie, prażonych ziaren sezamu, mielonego sumaku i soli.

potrzebne składniki


7 g suszonych drożdży
100 ml letniej wody
1/2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka soli
600 g mąki pszennej (ja zmieszałam
300 g pszennej i 300 g pełnoziarnistej żytniej)
2 łyżki oliwy
2 łyżki za'ataru

Do miseczki z wodą wsypujemy drożdże i cukier, lekko mieszamy i odstawiamy na około 10-15 minut. Do wcześniej podgrzanej miski przesiewamy mąkę z solą i robimy w niej mały dołek, do którego wlewamy przygotowane drożdże. Dodajemy oliwę i za'atar, oraz wodę jeśli potrzeba i wyrabiamy ciasto. Kiedy ciasto jest gotowe formujemy z niego kulę, którą następnie obtaczamy w odrobinie oliwy. Odstawiamy do wyrośnięcia na około 2 godziny przykryte czystą ściereczką.
Po tym jak ciasto podwoi swoją objętość wyrabiamy je jeszcze przez chwilę, a następnie dzielimy na około 12-14 mniejszych kuleczek, z których robimy okrągłe placuszki o grubości około 5 mm. Przykrywamy je czystą ściereczką i zostawiamy na jeszcze chwilkę do wyrośnięcia.


Piekarnik musi być mocno rozgrzany. Na blasze rozkładamy 2-3 warstwy papieru do pieczenia, i wkładamy do piekarnika, aby się również rozgrzały. Po około 30 minutach ostrożnie naoliwiamy papier do pieczenia ręcznikiem kuchennym i umieszczamy na nim pierwszą porcję ciasta i pieczemy przez około 6 minut. Chlebek powinien urosnąć i być złocistego koloru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz