czwartek, 21 kwietnia 2016

homemade coconut pralines

Kolejną odsłoną kokosa będą pralinki kokosowe, które powinny smakować niczym batonik Bounty. W wykonaniu są dość proste i nie zajmują dużo czasu. Cała tajemnica polega chyba na odpowiednim schłodzeniu masy kokosowej przed formowaniem kulek oraz odpowiednim przygotowaniu czekolady do obtaczania.
Przepis pochodzi oczywiście z bloga.


potrzebne składniki


200 gr wiórków kokosowych
100 ml śmietany kremówki 30%
70 gr cukru pudru
70 gr masła
1 łyżeczka kokosowego rumu

Wiórki kokosowe należy wymieszać dobrze z cukrem pudrem. W małym garnuszku umieszczamy śmietanę i masło i podgrzewamy, do rozpuszczenia się masła. Następnie przelewamy do wiórków kokosowych, dodajemy rumu, mieszamy dobrze i wstawiamy do lodówki, aby masa stężała, na około dwie godziny.

Po tym czasie masę wyjmujemy i formujemy z niej w dłoniach małe kulki mocno ściskając. Tak przygotowane pralinki układamy na papierze do pieczenia i odkładamy do lodówki na jeszcze jedną godzinę.


Po tym czasie rozpuszczamy mleczną czekoladę w kąpieli wodnej. Ja zużyłam dwie tabliczki czekolady i połączyłam je ze śmietaną kremówką. Gotowe kulki z masy kokosowej obtaczamy w rozpuszczonej czekoladzie i odkładamy na chwilkę np. na widelcu, aby nadmiar czekolady odciekł.
Do dekoracji użyłam białej czekolady i wiórek kokosowych.
Pralinki powinny być przechowywane w lodówce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz