wtorek, 31 stycznia 2017

winte rmood - Magurka


Gdy tylko pojawiła się możliwość wspólnego wyjazdu ze znajomymi w góry od razu zapałałam entuzjazmem. Wolne przypadało w tym samym czasie nam wszystkim, chęci, kondycja i pomysły na wykorzystanie tych dni bardzo się pokrywają. Ale każdy wyjazd zimą w góry trzeba dobrze przygotować. 
Zaczęłam oczywiście od przeszukiwania internetu w celu odnalezienia jak największej ilości informacji w danej tematyce, oglądania filmików, które tylko podnosiły mój zapał do całej inicjatywy.
Okazało się jednak, że mój sprzęt biegowy, niezbyt będzie nadawał się na tatrzańską zimową eskapadę i oprócz internetu musiałam zacząć poszukiwać odpowiedniego ekwipunku. A zabrałam ze sobą najlepszego znanego mi Specjalistę. Po wielu godzinach, sprawdzaniu ocen danego sprzętu udało się wreszcie pójść na pewne kompromisy (chociaż przyznam, że załamałam się chwilowo, kiedy nie byłam wstanie znaleźć butów, które spełniałyby wymagane do trekkingu kryteria, a przy tym cechowałyby się ciekawym designem, i jeszcze były w moim rozmiarze). Najciekawsze rozwiązania z mojej perspektywy proponuje marka Salomon, którą znam jak na razie jedynie z plecaka biegowego (podczas ŁUT sprawdził się doskonale) oraz butów Speedcross3 (które pozwoliły mi zdobyć 3 miejsce w zimowym crossowym biegu na 17 km).


Po krótkiej kwerendzie internetowej bardzo szybko przekonałam się, że za brakami sprzętowymi idą też braki w doświadczeniu, a wspinaczki letniej, czy nawet biegania, nijak nie da się przełożyć na trekking zimowy.
Postanowiłam więc wybrać się na pierwszą wyprawę zimową w góry w samotności, w celu przygotowania się do trudniejszych warunków.
Zaczęłam więc od miejsca, w którym już kiedyś byłam, a mianowicie Magurki Wilkowickiej, szczytu znajdującego się w Beskidzie Małym. Plan był dobry, zaopatrzona byłam we wgraną mapę w zegarku. Teoretycznie miałam wejść i zejść tą samą drogą.


Najpierw podążałam ulicą Harcerską z centrum Wilkowic, aż do schroniska PTTK na Magurce, a następnie niestety zeszłam szlakiem czerwonym (trochę się przy tym gubiąc). Tutaj wykazałam się brakiem roztropności nie zabierając ze sobą mapy papierowej, i myśląc, że skoro raz już tutaj byłam, to na pewno się nie zgubię. Szlak całe szczęście był przetarty, ale duża ilość śniegu utrudniała orientację oraz odnajdywanie oznaczeń.


Całe szczęście i na taką sytuację byłam przygotowana. Podczas podróży telefon miałam w trybie samolotowym, dzięki czemu miałam zachowaną pełną baterię na wypadek koniecznego telefonu.
Wiedziałam również, że na szlaku znajduje się schronisko w którym już wcześniej byłam, i wybrałam je na miejsce odpoczynku, ogrzania się i doładowania energii (pod postacią klusek parzonych z malinami).


Ważnym elementem podczas tej wyprawy było także spakowanie się. Ciepła herbata, dwie tabliczki czekolady (z których jedna przydała mi się także podczas kolejnej wyprawy), dodatkowe spodnie i skarpetki na zmianę, oraz ciepła bluza. I to tak naprawdę wystarczyło. No może poza kijkami, o których kompletnie zapomniałam podczas pakowania. Na wypadek niespodziewanych sytuacji miałam ze sobą folię NRC, czołówkę oraz trochę więcej pieniędzy w portfelu. Całe szczęście nic z tego dodatkowego sprzętu tym razem nie było mi potrzebne.


Pogoda dopisała niesamowicie. Piękne świecące słońce i niewielki mróz pozwoliły mi spacerować jedynie w polarze, a kurtka na załamania pogody mogła być schowana w plecaku. Rękawiczki też przydały się jedynie podczas schodzenia. 


Pomimo małych przygód na trasie, całość udało mi się pokonać dosyć szybko i zdążyłam jeszcze pojechać kupić moje ukochane oscypki w niedaleko położnym Szczyrku.
Wyprawę uważam za bardzo udaną, gdyż nie tylko udało mi się przetestować sprzęt, dowiedzieć się co by mi się jeszcze podczas takie wyprawy przydało, ale także poznałam trochę swój organizm. Już trochę więcej wiem na temat tego, jak reaguje podczas zimowych przechadzek w górach. Ciekawym doświadczeniem jest też sprawdzenie, jak idzie się wyrównaną przez pojazdy drogą, a jak ledwo przetartym szlakiem przez las, gdy pod nogami znajduje się śnieg, a pod nim gruba warstwa lodu.
Najpiękniejsze wspomnienie jest chyba jednak z widoku na ośnieżone drzewa, z przebiegających drogę saren, z wdechu na czystym mroźnym powietrzu i z kawy wypitej w schronisku z widokiem na niezdobyte jeszcze szczyty.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz